Vízkezelési technológiák
A vízkezelési eljárásoknak számtalan típusa ismert. Beszélhetünk fizikai-, kémiai-, biológiai és ezek ötvözetét alkalmazó vízkezelési technológiákról. Az ivóvizeink szűrésére, tisztítására mely módszereket alkalmazza az általunk használt vízkezelő technológia? Mennyire hatékony eljárás? Ennek járunk ez alkalommal utána.
A vízkezelési eljárásoknak számtalan típusa ismert. Beszélhetünk fizikai-, kémiai-, biológiai és ezek ötvözetét alkalmazó vízkezelési technológiákról. Az ivóvizeink szűrésére, tisztítására mely módszereket alkalmazza az általunk használt vízkezelő technológia? Mennyire hatékony eljárás? Ennek járunk ez alkalommal utána.
A vízkezelési eljárást azért alkalmazzák, hogy biztosítsák azokat a minőségi követelményeket, amit az adott vízhasználat igényel. Esetünkben az ivóvíz minőségének javítása a cél, melyhez különféle eljárásokat használnak a webáruházunk kínálatában található vízkezelő technológiák.
Tágabb értelemben mit értünk vízkezelési eljáráson?
Még a természetes vizeink is tisztításra szorulnak, amihez többféle vízkezelési műveletsoron esnek át. Tágabb értelemben ide soroljuk az ivóvízzé váláshoz vezető utat, majd a szennyvízkezelési technológiákat is, melyek visszajuttathatják az ökoszisztémába a megfelelő minőségű használt vizet.
A vezetékes hálózaton érkező ivóvíz mindig kezelve van, ezért Magyarország egész területén iható a közmű által a fogyasztókhoz juttatott ivóvíz. De legtöbbször ennyi nem elég, mert a vezetékek állapota sok helyen kellően régi ahhoz, hogy belsejükből mikro-, makrorészecskék kerüljenek bele a vízbe. Vagy ha nem vezetékes ivóvizet fogyasztunk, hanem artézi kútból nyert rétegvizet, akkor számolni kell a Föld mélyebb rétegeiből kioldódó vegyületekre: vasra, mangánra, arzénra. Ezen részecskéket lehet kiszűrni az otthonokban használható vízkezelő egységekkel. De milyen eljárásokat használ?
Az eltávolítandó szennyeződéseket minőségük szerint osztályozzuk:
- lebegő,
- oldott,
- szervetlen,
- szerves anyagokra.
Azt, hogy milyen technológiát használnak a tágabb értelembe vett vízkezelési eljárások, szintén típusokba tudjuk sorolni:
- oxidáció, redukció,
- pH és pufferkapacitás szabályozása,
- kémiai kicsapódás (oldott anyagból szilárdat),
- adszorpciós technológia,
- fázisszétválasztás (gázneműből folyadék vagy szilárd halmazállapotúból folyadék),
- membrán folyamatok.
Vízkezelési technológiák a házi víztisztításban
A víztisztító berendezések képesek arra, hogy valamilyen eljárással megszüntessék a vezetékes ivóvízben, a fúrt kútban vagy kirándulások alkalmával a forrásvizekben található különböző méretű és minőségű szennyezőanyagokat.
Kétféle eljárást különböztetünk meg a forgalmazott készülékek működését illetően. Egyik az aktív szenes technológia. Jellemző rá, hogy adszorpcióval szűri meg a szennyezőanyagokat (pl.: szerves anyagok, klór, klór származékai). Fontos, hogy időben cseréljük a szűrőjét, mert ha telítődik, a felfogott oldott szerves anyagok visszaoldódnak az időközben bennük elszaporodó baktériumokkal együtt. Honnan tudjuk, hogy baktériumok tenyésznek a szűrőn? Nyák jelenik meg az aktív szén felületén.
A fordított ozmózisos technológiát használja a vízkezelő berendezéseink másik csoportja, ez a rendszer a fejlettebb. A nyomáskülönbség tartja fenn az ozmózis folyamatát, mikor a vezetékes ivóvíz átpréselődik egy membránon. Ez a membrán választja ketté a csapvizet a szennyezőanyagoktól.
A kínálatunkban megtalálhatóak olyan vízkezelési kiegészítők is, melyeket adott problémára fejlesztettek ki a szakértők: vízlágyítás, mangántalanítás, vastalanítás, arzénmentesítés. Termékeink között még az UV lámpák is megtalálhatóak, mely a víztisztítási eljárás egy új módszere, amit kitűnően lehet használni kisebb medencék fertőtlenítésére.