Milyen hatással van a vízkő az emberi szervezetre?
Azt már tudjuk, hogy ha vízkövesedik a vízforralónk, hogyan szabaduljunk meg a problémától. Évszázadok óta hatásos fegyver a vízkövesedésre a citrom, az ecet, de napjaink innovációja, a vízlágyító eszközök lehetővé teszik, hogy ennél sokkal hatékonyabban óvjuk meg dolgainkat a vízkő okozta károktól. De felmerülhet a kérdés, hogy mi történik akkor, ha egyik módszert sem tudjuk alkalmazni, és bekerül a szervezetünkbe a vízkő, mondjuk egy csésze teával?
Azt már tudjuk, hogy ha vízkövesedik a vízforralónk, hogyan szabaduljunk meg a problémától. Évszázadok óta hatásos fegyver a vízkövesedésre a citrom, az ecet, de napjaink innovációja, a vízlágyító eszközök lehetővé teszik, hogy ennél sokkal hatékonyabban óvjuk meg dolgainkat a vízkő okozta károktól. De felmerülhet a kérdés, hogy mi történik akkor, ha egyik módszert sem tudjuk alkalmazni, és bekerül a szervezetünkbe a vízkő, mondjuk egy csésze teával? Milyen hatással van a vízkő az emberi szervezetre ebben az esetben? A mai témánk középpontja a vízkő és a szervezetünk kapcsolata.
Mi a vízkő?
A vízkeménység kapcsán már szót ejtettünk a vízben oldott állapotban megtalálható kalcium és magnézium ionokról. A vízkő nem más, mint a vízben jelenlévő, nem oldott állapotban található kalcium- és magnézium-karbonátok keveréke, amihez további vegyületek is kapcsolódhatnak. Ilyen lehet például a vasvegyület, ekkor a vízkő vörösesbarna színt kap a fehér, illetve piszkos fehér szín helyett.
Vízkövet találhatunk a csaptelepeinken, az egyéb fürdőszobai és konyhai szanitereinken, de megtalálhatjuk a vízkövet a kávéfőzőink, teafőzőink, párologtatóink, stb felületén is.
Hogyan zajlik a vízkőlerakódás kémiai folyamata?
A kalcium- és magnézium karbonát a vízben oldott formában is jelen van. Ez a vízben található szén-dioxidnak köszönhető, ez tartja ilyen formában meg a két vegyületet. Ha nyomáscsökkenés, hőmérséklet-változás hatására lecsökken a víz szén-dioxid tartalma, akkor válnak ki a kalcium- és magnézium karbonátok, megjelenik a vízkő a vízzel érintkező használati tárgyaink felületén.
Nem mellesleg érdekesség, hogy a Szalajka-völgyi Fátyol-vízesés is hasonló elven keletkezett. A hegység belsejéből kilépő patak nagy mennyiségű oldott kalcium- és magnézium ionokat tartalmaz, ami az elillanó szén-dioxid miatt kiválik, mialatt a patak zuhog le a vízesést kialakító domborzati lépcsőkön.
Milyen hatással van a vízkő a szervezetre?
A vízkő tehát egy vegyület, amit a kiváló kalcium- és magnézium ionok alkotnak meg. Óhatatlanul is belefutottunk már a munkahelyi kávéfőzők és teafőzők elégtelenül vízkőtelenített eseteibe, mikor a csípős kora reggeli érkezésünket egy jó forró teával vagy kávéval kívánjuk megkoronázni. Igen, de ha nincs megfelelően eltávolítva a vízkő az eszközökből, akkor a bögrénkben ott úszkálnak (jobbik esetben szemmel látható) a tea- vagy kávéfőzőkből levált vízkődarabok, amik nem nyújtanak szép látványt. A folyadék élvezeti értékén is sokat ronthatnak, hiszen érezhető darabkák fognak úszni a szánkban, valahányszor kortyolunk a folyadékból. Helyette érdemes elérni, hogy lágy vízből tudjunk teát vagy kávét főzni. Fontos tudni, hogy a vízlágyító készülékek vízlágyító sót használnak, így amennyiben nem mosásra használjuk a lágy vizet, hanem főzésre vagy közvetlenül fogyasztjuk, érdemes mellé víztisztítót is alkalmazni, ami kiszűri a szervezetünknek hosszú távon nem egészséges anyagokat. A vízkő azonban nem okozhat semmiféle kárt a szervezetünkben, hiszen a gyomorba kerülve a savas tartalma szétmarja a vízkövet, ami távozni fog a szervezetünkből.
Akkor miért érdemes lágyítani a vizet?
Mert ha túl sok mennyiségben fogyasztunk kalcium- és magnézium vegyületet, az megterhelheti a vesénket. Ezen kívül a kemény víznek élvezeti értéke sem annyira kedvező, mert más ízt kölcsönöz a folyadéknak, mikor megisszuk. Vízlágyító készülékeinkkel megszüntethetik a túlzott mértékű vízkövesedést, a víztisztító berendezések segítségével pedig kellemes ízűvé varázsolhatják az ivóvizüket, jobb ízvilág csalogatható ki a saját készítésű ételekből.A baristák és teakészítő szakemberek állítása szerint a jó minőségű lágy vízzel kellemesebb ízű lesz a kávé vagy a tea is. Otthonunk vízzel működő háztartási gépeihez is felhasználhatjuk.